Yaşlı ve engelli aylığı ödemeleri başladı

Bakan Göktaş, engelli ve yaşlı aylıklarına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak, 1,8 milyar TL değerindeki yaşlı aylığı ile 1,45 milyar TL değerindeki engelli aylıklarının hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlandığını belirtti.

YAŞLI VE ENGELLİ AYLIĞI HESAPLARA YATTI

Göktaş, “Engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam ve etkin bir şekilde katılımını ve bağımsız bir yaşam sürmelerini sağlamak için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanlarında olmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda, Ekim ayına yönelik 3,25 milyar TL tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin banka hesaplarına bugün itibariyle aktarmaya başlıyoruz” dedi.

YAŞLI AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Yaşlı aylığı; 65 yaşını doldurmuş olan, nafaka bağlanmamış veya nafaka bağlanması mümkün olmayan, kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda iaşe ve ibateleri dâhil olmak üzere sürekli bakımı yapılmayan veya yaptırılmayan, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu hükümlerine göre harçlık almayan, yurt içi-yurt dışı ayrımı yapılmaksızın sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, isteğe bağlı prim ödemeyen, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayan, aynı hanede ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olan Türk vatandaşlarına bağlanır.

ENGELLİ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Devlet desteklerinden biri de engelli maaşı. Yüzde 40 ila 69 arası engeli olanlar ile yüzde 70 ve üzeri engeli olanlara göre destek tutarı değişiyor. 18 yaş üstü engelli kişiler ile bu kişilerin vasi veya vekilleri bu yardımı alabiliyor. Şartlar arasında şu koşullar yer alıyor;
Nafaka almıyor olmak, hiçbir gelire sahip olmamak, sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamak gerekiyor. Hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte birinden az olmaması şartı da aranıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x